Již tento pátek zahraje na Resoulution v Brněnském klubu Perpetuum James z oblíbeného britského dua Amoss. Jeho parťák Andy bohužel nemohl do Česka dorazit ale alespoň si udělal čas, aby spolu s Jamesem odpověděli na pár otázek o jejich vlastní historii a budoucnosti ale i vývoji celé hudební scény.
Jak vlastně vznikl Amoss?
Andy: Ke psaní muziky mě poprvé pořádně přivedl James. Sedával jsem u něho v pokoji a poslouchal, jak mixuje. Tehdy jsem uslyšel prvních pár tracků od Noisie a ty ve mně probudily potřebu něco sám vytvořit. Sehnal jsem si Ableton, naučil jsem se s ním pracovat a ukázal ho Jamesovi. A tak vznikl Amoss.
James: Ještě před tím než jsme s Andym začali psát elektronickou hudbu, jsme spolu hráli v kapele a taky jsme si pro sebe psali muziku. Dalo by se tedy říct, že tenhle náš přesun pozornosti k elektronické hudbě byl jakýmsi přirozeným vývojem, protože jsme si oba zamilovali Drum&Bass.
Většinu svojí produkce vydáváte na Horizons records. Je to tím, že se tam cítíte v dobréspolečnosti, nebo pro to máte nějaký jiný důvod?
James: Určitá zvuková svoboda je důležitá pro každého muzikanta a Neil z Horizons nám opravdu umožnil prozkoumat náš vlastní zvuk a protlačit ho na světlo světa.
Andy: Horizons byl pro nás vždy prominentní label. Neil mě poprvé napsal asi v roce 2011, aby se poptal po nějaké naší hudbě. Málem to se mnou švihlo, jak jsem byl nadšený a hned jsem se dal do tvoření další muziky. Na tomhle labelu nás vždy plně podporovali a dovolili nám vydat široké spektrum skladeb od Tripped až po Tangent. Proto jsme vždy viděli Horizons jako ideální místo pro naši muziku. A tak to zůstane i do budoucna.
Jak to vypadá, když spolu tvoříte hudbu?
James: Většinou záleží hlavně na tom, na co máme zrovna náladu nebo co zrovna posloucháme. Občas se může taky stát, že nás zaujme jeden sample a na něho potom vrstvíme další zvuky, až z toho vyleze skladba.
Andy: Určitě to není nic plánovaného. Většinou ale začínáme s beatem. Za dobu, co píšeme hudbu, jsme si vytvořili relativně velkou sbírku vlastních autentických zvuků, takže v určitém smyslu víme, kam chceme naši hudbu směrovat. Ale faktem zůstává, že každá session je unikátní.
Elektronická hudba zažila v posledních letech překotný vývoj. Líbí se vám směr, kterým se vyvíjí?
Andy: Každopádně. Pozoruji, co se děje na Americké EDM scéně nebo například přijetí lidí jako Rudimental anglickým mainstreamem a zdá se mi, že to může prospět obou stranám a přivést lidi k Drum&Bassu nebo jiné elektronice. Hodně lidí tyhle projekty kritizuje, ale vsadím se, že většina z nich si je třeba ani pořádně neposlechne. Na obou stranách tohoto spektra je vidět hodně pokrytectví a to by se mělo změnit.
Co se týče naší části hudebního spektra, musím říct, že jsem nadšený. Nejspíš i víc než, když vlastně celá tahle „minimalistická vlna“ před pár lety vznikla. Já sám tenhle název nemám rád ale už se tak nějak vžil. Každopádně se ke mně poslední dobou dostává strašně moc produkce, která zní unikátně a mnohem míň produkce, která je jenom kopíruje. To je podle mě dobré znamení a mám z toho radost.
Pokud byste měli vybrat jednu z vašich skladeb, na níž jste nejvíc pyšní, která by to byla?
James: Každou chvíli se to mění, ale momentálně je to asi Tangent. Je to pro nás dost atypický zvuk ale strašně mě bavilo ten track psát a ukázat tak lidem jinou stranu naší produkce. Geodův remix na druhé straně je taky bezpochyby winner.
Andy: Nejspíš Rollpipe. Strašně mě ji bavilo vyrábět a všechno korunovalo to, když jsem ji poprvé zahrál. Vzpomínám si, že EBK, což je člověk kterého oba maximálně respektujeme, mi dal tu největší herdu do zad a já se prostě nemohl přestat usmívat. Je to v podstatě track s dost monotónní basou, ale jsem pyšný na tu energii, kterou navzdory své jednoduchosti ten track má.
Jaké jiné producenty máte zrovna nejraději?
Andy: Těch je! MTWN, Incognito, DLR, Mako, Villem, Araik, Hyroglifics, Fre4knc. A mohl bych pokračovat.
James: Kolectiv, Young G, Mikal, Mako a Fre4knc – toho stojí za to zmínit dvakrát.
Co od vás můžeme v tomto roce čekat?
Andy: Zrovna jsme dokončili náš další release pro Horizons a taky dokončujeme EP pro Dipatch Records. Také chceme začít s prací na našem prvním albu. Dost jsme o tom mluvili a myslím, že teď je čas se na to konečně vrhnout. To ale ještě skoro určitě nestihneme vydat letos.
Už jste někdy hráli v České republice?
James: Jednou jsme hráli na festivalu Meeting Points a bylo to přinejmenším zajímavé. Rozhodně to nebyla to jedna z našich nejlepších zkušeností. Ale jsem rád, že se můžu vrátit a tentokrát si to se všemi, kdo přijdou, pořádně užít.
Na co se máme od tebe v pátek připravit?
James: Mám hlavně v plánu se střídavě vracet do minulosti a pak zase do přítomnosti. Dnes vychází spousta skvělé nové muziky a na scénu přicházejí stále nové talenty. Občas se ale vyplatí nahlédnout zpátky k začátkům scény. Takže mám v plánu především zahrát širokou paletu hudby a jednotlivých vlivů.